Prosta zupa jarzynowa z przepisu mojej babci zachwyca rodzinę smakiem. Poznaj sekretną recepturę
Obecnie nic nie ogranicza kulinarnej kreatywności, bo rozmaite warzywa, także te sezonowe, są dostępne w sklepach przez cały rok, jednak wiosenna zupa jarzynowa smakuje najlepiej. Dzięki tej potrawie można wykorzystać resztki warzyw, które znajdziemy w lodówce, a także rosół z wczorajszego obiadu. Dodatek rosołu lub bulionu sprawia, że zupa jest bardziej aromatyczna. Ja do potrawy nie dodaję śmietany, jednak możesz wzbogacić ją tym dodatkiem. Moja babcia dodawała do wiosennej zupy jarzynowej jasną zasmażkę z masła i mąki pszennej. Jednak w swojej wersji zrezygnowałem z tego składnika, ż zupa jest żeby uczynić zupę lżejszą i zdrowszą. Moja rodzina kocha jej smak i często prosi o to wiosenne danie. Jak masz ochotę, możesz sięgnąć do klasyki, jak u mojej babci.
Jak zrobić wiosenną zupę jarzynową?
Wiosenną zupę jarzynową możesz zrobić z dodatkiem warzywnego lub mięsnego bulionu oraz rosołu z wczorajszego obiadu. Szykuję ją w jednym garnku. Bulionem zalewam lekko podsmażone na klarowanym maśle warzywa korzeniowe i ziemniaki, a pod koniec gotowania dodaję wymagające krótkiej obróbki termicznej kapustę i pomidory. Podsmażenie warzyw pozwala wydobyć więcej smaku i nadaje potrawie wyjątkowy aromat. Możesz pominąć ten krok, zalewając bulionem surowe warzywa. Natomiast zawarte w moim przepisie masło klarowane możesz zastąpić oliwą z oliwek lub olejem roślinnym.
Dopełnieniem smaku wiosennej zupy jarzynowej są przyprawy. Możesz doprawić potrawę jedynie solą i pieprzem lub dodać liść laurowy, ziele angielskie i np. oregano lub tymianek.
Wiosenna zupa jarzynowa nie wymaga długiego gotowania. Pokrojone na małe kawałki warzywa są gotowe po około 30-40 minutach. Jeżeli lubisz kremowe zupy, to przed podaniem możesz wiosenną zupę jarzynową zmiksować z dodatkiem kilku łyżek śmietanki kremówki, dzięki której zyska aksamitną konsystencję.
Porada: Aby przygotować białą zasmażkę, jak w oryginalnym przepisie mojej babci, potrzebujesz masła klarowanego i mąki pszennej w proporcji 1:1. Na patelni przy niewielkiej mocy palnika rozpuść masło (uważając, żeby się nie przypaliło). Do rozpuszczonego masła dodaj mąkę i energicznie wymieszaj, żeby nie powstały grudki. Gdy składniki się połączą, zasmażka jest gotowa. Na ilość zupy z mojego przepisu zrób zasmażkę 2 łyżek masła i 2 łyżek mąki. Przed dodaniem zasmażki do garnka, dodaj do niej niewielką ilość przestudzonej zupy i wymieszaj dokładnie.
Przepis: Wiosenna zupa jarzynowa
Zupa jarzynowa najlepiej smakuje z młodych warzyw. Dlatego wiosną warto sięgać po ten przepis.
- Kategoria
- Zupa
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 55 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 290 w każdej porcji
Składniki
- 1750 ml bulionu warzywnego lub mięsnego
- 6 ziemniaków wczesnych
- 2 średnie marchewki
- 2 średnie pietruszki
- 1 mały seler korzeniowy
- 1 duża cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1/4 główki młodej kapusty
- 2 pomidory malinowe
- 3 łyżki klarowanego masła
- 1 liść laurowy
- 2 kulki ziela angielskiego
- sól i pieprz
Do dekoracji:
- 1/2 pęczka natki pietruszki
Sposób przygotowania
- Obieranie i krojenie warzywMłode ziemniaki wyszoruj, usuwając łuszczącą się skórkę. Możesz również obrać ziemniaki nożem lub obieraczką. Pokrój je w kostkę o boku ok. 2 cm. Marchewkę, pietruszkę i seler obierz i opłucz pod bieżącą wodą. Marchewkę pokrój w plasterki, a pietruszkę i seler w kostkę. Cebulę obierz i pokrój w kostkę lub piórka. Czosnek obierz i przeciśnij przez praskę lub drobno posiekaj. Pomidory sparz i obierz ze skórki. Pokrój je w dużą kostkę. Kapustę obierz z wierzchnich liści i drobno poszatkuj. Natkę pietruszki umyj, osusz i drobno posiekaj.
- SmażenieW garnku do gotowania zupy rozgrzej klarowane masło. Zeszklij cebulę, a następnie dodaj czosnek, liść laurowy oraz ziele angielskie i smaż 1-2 minuty, ciągle mieszając. Na podsmażoną cebulę z czosnkiem dodaj ziemniaki i smaż, często mieszając 2-3 minuty. Następnie dodaj marchew, pietruszkę i seler. Smaż jeszcze 2-3 minuty, często mieszając. Przypraw warzywa niewielką ilością soli oraz świeżo zmielonego pieprzu.
- Dodanie bulionuZalej podsmażone warzywa bulionem i doprowadź do wrzenia na średnim ogniu. Zmniejsz moc palnika i gotuj około 20 minut pod przykryciem.
- Dodanie kapusty i pomidorówDodaj do garnka poszatkowaną kapustę oraz pokrojone w kostkę pomidory. Przykryj garnek pokrywką i gotuj do miękkości warzyw – 10-20 minut. Gdy warzywa będą miękkie, dopraw zupę do smaku solą i świeżo zmielonym pieprzem.
Zupę podawaj gorącą. Przed podaniem udekoruj potrawę posiekaną natką pietruszki.
Jak wzbogacić smak wiosennej zupy jarzynowej?
Do wiosennej zupy jarzynowej możesz dodać słodką lub kwaśną śmietanę, odrobinę przecieru pomidorowego oraz świeże i suszone zioła np. lubczyk, koperek, tymianek, rozmaryn lub oregano. Doskonale smakuje również wiosenna zupa jarzynowa z dodatkiem odrobiny słodkiej, ostrej i wędzonej papryki oraz ziołowego pieprzu.
Jakie warzywa warto jeszcze wykorzystać do wiosennej zupy jarzynowej?
Wiosenna zupa jarzynowa to potrawa, do której możesz dodać ulubione warzywa sezonowe w dowolnych proporcjach. Dzięki dużemu wyborowi składników łatwo jest dopasować przepis do indywidualnych preferencji smakowych oraz np. alergii pokarmowych. Ja robię wiosenną zupę jarzynową z warzyw, które akurat mam pod ręką. W mojej kuchni zawsze znajdą się m.in. marchewka, korzeń pietruszki, seler korzeniowy lub naciowy, pomidory, papryka, kapusta, ziemniaki oraz cebula i czosnek. Oczywiście do zupy jarzynowej możesz również dodać np. różyczki kalafiora lub brokuła, brukselkę, fasolkę szparagową, groszek cukrowy, cukinię, młode buraki oraz botwinkę. Do dekoracji wiosennej zupy jarzynowej doskonale nadaje się natka pietruszki lub koperek.